У зв’язку зі спекотною та сухою погодою в Україні, особливо у східних, південних і центральних районах, склався високий та надзвичайно високий клас пожежної небезпеки. Як свідчить досвід, саме у такий період виникає найбільша кількість лісових пожеж, а деякі з них набувають масштабів надзвичайних ситуацій. За минулий період 2010 року в лісовому фонді України виникло понад 1,4 тисячі пожеж, якими знищено майже 500 гектарів лісу. Близько 90 відсотків від всіх пожеж в природних екологічних системах виникають з вини людини: багаття, недопалок, скло, випалювання минулорічної трави тощо.
Особливу увагу слід звернути на факти випалювання сухої рослинності та пожнивних решток. Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області неодноразово проводило роз'яснювальну роботу щодо незаконності таких дій та їх негативного впливу на людину та довкілля. Слід наголосити, що в аномальних погодних умовах цього літа відповідальність за виникнення пожежі в природних екосистемах та спалювання стерні або сухої трави лягає, якщо не встановлено особу правопорушника, на власника, користувача або орендаря даної земельної ділянки, тобто особу, яка відповідає за її стан. Тому саме власники (користувачі) земельних ділянок повинні контролювати ситуацію й приймати відповідні рішення.
Закон України "Про рослинний світ" передбачає можливість випалювання стерні за умови отримання відповідного дозволу. Але, зважаючи на негативні наслідки таких дій та відповідно до рекомендацій Мінприроди України, Держуправління охорони природи не видає дозволів на випалювання пожнивних решток та залишків сухої рослинності. Тому будь-яке випалювання пожнивних решток або сухої рослинності у даний час є протиправним.
Саме у зв'язку із погодними умовами та небезпекою поширення пожеж постановою Кабінету Міністрів України перенесено сезон полювання на пернату дичину на невизначений термін. Виконання цього рішення покладено на обласні державні адміністрації. Заборона на полювання діятиме до прийняття урядом нового відповідного рішення.
Відстежувати ситуацію на місцях, запобігати лісовим пожежам та випалюванню лучно-степової рослинності, оперативно реагувати на надзвичайні події допомагають робочі групи та мобільні рейдові бригади, до складу яких входять спеціалісти Держуправління охорони природи.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області закликає жителів і гостей області утримуватися від відвідування лісових масивів у таку спекотну погоду, не розводити будь-яких вогнищ, бути обережним з недопалками та склом. В разі виявлення пожежі одразу дзвонити за номером "101". |