Внаслідок великої кількості опадів в басейні р. Дністер виникла загроза ускладнення водогосподарської обстановки та підтоплення територій на Вінниччині. У зв'язку з цим надаємо інформацію щодо екологічної ситуації в області.
Рівень води у р. Дністер та її притоках знаходиться в межах норми, але спостерігається стійке підвищення рівня води у р. Дністер. Так, за даними державного посту гідрометеорологічної мережі, який розташований на території Могилів-Подільської аварійно-рятувальної служби "Дністер", рівень води у річці Дністер в межах м. Могилева-Подільського станом на 09.00.ранку 09 липня 2010 року становить 569см. На 06.00 ранку 09.07.2010 рівень води становив 557см. По м.Могилів-Подільському норма рівня води становить 600см, критичний рівень – 700см.
За даними Ямпільської районної комунальної рятувально-водолазної служби рівень води у річці Дністер в межах міста Ямпіль станом на 09 липня 2010 року становить 445см.
За попереднім повідомленням Львівського ГМЦ 08-10 липня на початку Дністровського водосховища очікується підйом рівня води на 3-4м над рівнями 07.07.2010. В зв'язку з цим можливе ускладнення водогосподарської обстановки. На 10.07.2010 року очікується припинення опадів та добігання паводкової хвилі. Скиди з Дністровського водосховища очікуються 1500м3/с з подальшим його корегуванням. Допустимі обсяги з Дністровського гідровузла за проектом становить 2500-2700м3/с.
З 08 липня під постійний контроль взято об’єкти підвищеної екологічної небезпеки, розташовані в басейнах р.Дністер. На межі затоплення при значному піднятті рівня води у р.Дністер (до 67 м (балтійської системи по м.Могилів-Подільський) та її притоках можуть опинитись такі небезпечні об'єкти: мулові майданчики недіючих очисних споруд м.Сороки (республіка Молдова), розташовані на території с.Цекинівка Ямпільського району, АЗС в с.Серебрія (ФОП Лосенко), очисні споруди Могилів-Подільське МКП "Водоканал" та ВАТ "Могилів-Подільський консервний завод", а також склад непридатних ХЗЗР, розташований в с.Довжок Шаргородського району (5,0 т непридатних пестицидів, склад та тара в задовільному стані), відстань до р.Мурафи (ліва притока р. Дністер). При проходженні повені 2008 року в зону затоплення не потрапили склади непридатних та заборонених ХЗЗР, місця видалення відходів, скотомогильники. В зону затоплення потрапила лише АЗС в с.Серебрія (ПП Лосенко), проте значного впливу на стан довкілля не спостерігалось.
В телефонному режимі оповіщені голови постійно діючих комісій при районних державних адміністраціях Мурованокуриловецького, Могилів-Подільського та Ямпільського районів з питань поводження з безхазяйними відходами при органах місцевого самоврядування щодо посилення контролю за хімскладами, що можуть потрапити у зону затоплення.
Басейн Дністра включає ділянки, де можлива активізація зсувних процесів та розвиток бокової ерозії при формуванні негативних погодних явищ в Могилів-Подільському та Ямпільському районах, в т.ч. з впливом на житлові та господарські об'єкти: с.Качківка і Довжок Ямпільського р-ну, ст.Сулятицька Могилів-Подільського району. У 2008 році в результаті липневої повені спостерігався розвиток та активізація зсувних процесів у м.Могилів-Подільський, с.Карпівка Могилів-Подільського району. За результатами досліджень, проведених Подільською гідрологічною партією в 2009 році встановлено, що всі обстежені зсуви знаходились в фазі стабілізації. У 2010 році повідомлень про активізацію зсувних процесів до Держуправління не надходило.
Для прогнозування можливого затоплення та оперативного коригування в Держуправлінні наявні сучасні геоінформаційні засоби та електронні карти Вінницької області.
На даний час на річках області, при випадінні інтенсивних опадів, переважатиме незначне підняття рівнів води, на малих річках подекуди можливі формування швидкоплинних паводків. |