20 особин бабака завезено у Вінницьку область для реакліматизації та подальшого розширення територій існування даного виду на степових ділянках області. Переселення проводили спеціалісти Вінницької обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок відповідно до спеціального дозволу Міністерства екології та природних ресурсів України.
Начальник відділу охорони земель, біоресурсів, заповідної справи та екологічної експертизи Ірина Кононова: "Раніш бабаки заселяли майже всю степову зону України. У 19 столітті, коли розпочалось активне розорювання степу під сільськогосподарські культури, бабаки почали швидко зникати і у двадцятому столітті опинились на межі вимирання. Вид зберігся у значній мірі завдяки балкам та ярам, які непридатні для сільського господарства. Сьогодні для збереження бабака створені два загальнодержавні заказники — Бурлуцький та Катеринівський. Бабак є складовою екосистеми степу. Він переміщає значні об'єми ґрунту, вносить органічні добрива, поширює насіння. Живиться дикою трав’янистою рослинністю, до якої додає сарану, гусінь тощо, сільськогосподарським культурам великої шкоди не завдає. Тварина є типовим стенотопним видом, тобто, може існувати у чітко визначених природних умовах, чутливий навіть до незначних змін навколишнього середовища (в науці це називається "низька екологічна валентність). У зв'язку з цим у бабака мало можливостей для природного розселення, оскільки місця, придатні для проживання даного виду, знаходяться, як правило, на далекій відстані одне від одного. Для того, щоб переселення було успішним, необхідно пам'ятати, що реакліматизація не є механічним поверненням, практично це – входження (упровадження) нового виду у дещо змінену екосистему. Для успішного переселення необхідно відібрати тварин, стать і вік яких є відповідними для реакліматизації; підготувати місця для випуску – найкраще південні схили балок; на місці випуску обов'язково має бути або випас худоби або лише низькотравна рослинність. Місця без випасу, з високими травами, непридатні для проживання бабаків. У високій траві йому важко вберегтися від хижаків, особливо малятам, немає можливості контролювати навколишню місцевість – бабаки здатні бачити рух на відстані 400-500 метрів. Для того, щоб звірки вповні пристосувались до нових умов, а чисельність популяції досягла норми, переселенців потрібно певний час охороняти".
Наразі тварини адаптуються до нової місцевості, спеціалісти сподіваються, що реакліматизація буде успішною. І лише в разі збільшення популяції та досягнення оптимальної чисельності даний вид буде використовуватись як мисливський.
Фотографія з сайту www.huntingukraine.com |