Три призових місця виборола Вінницька область у щорічному Всеукраїнському конкурсі "До чистих джерел". Два перших місця дістались вінничанам у номінаціях "Представник місцевої державної адміністрації, депутат місцевої ради" та "Екологічні товариства і гуртки загальноосвітніх, професійно-технічних, позашкільних закладів" й третє місце у номінації "Незареєстровані групи громадян". Серед переможців – Флоринський сільський голова Василь Нікітчук; колектив Гущинецької загальноосвітньої школи Калинівського району та Ірина Марущак, учениця 11Б класу загальноосвітньої школи №4 м. Гайсин. У роботі Флоринської сільської ради (перше місце) представлена програма "Джерельна вода громади у відродженні водних ресурсів України". Серед природоохоронних заходів важливе місце займають розчистка джерела та упорядкування прилеглої до нього території, на перспективу передбачено відновлення каскаду ставків. Заплановані роботи мають історичне підґрунтя – на території сільської ради, біля руїн колишнього монастиря знаходилась група потужних джерел, вода з яких, за переказами, мала цілющі властивості. На сьогодні збереглося одне джерело. Саме його й планують розчистити й упорядкувати з надією на те, що в ході робіт може віднайтись і група інших джерел.
Колектив школи с. Гущинці (перше місце) представив діяльність з догляду за джерелами та криницями, що розташовані на території сільської ради. В роботі наведена таблиця основних даних щодо 23 джерел. Всі джерела паспортизовані, наведені діаграми спостережень за глибиною, вмістом води, впорядкуванням, складена карта джерел. Представлена потужна просвітницька робота, а саме: учні облікували 480 криниць на території двох сіл своєї сільської ради, а громадяни, в результаті проведеної роз'яснювальної роботи, здійснюють упорядкування даних криниць. Особливої уваги заслуговує співпраця учнів школи з виконкомом Гущинецької сільської ради. Результатом такої співпраці стали рішення ради щодо встановлення попереджувальних знаків біля водойм та заходів з упорядкування територій навколо джерел.
Ірина Марущак зібрала та упорядкувала дані щодо екостану річки Соб – притоки Південного Бугу. В її дослідженні використані матеріали та рекомендації районної санітарно-епідеміологічної станції, метеостанції, відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення. Особливістю роботи є спроба визначити причини, що призвели до забруднення річки, показати вплив людської діяльності на природні комплекси та акцентувати основні проблеми у взаємостосунках "людина-річка".
Загалом у конкурсі взяли участь 115 робіт зі всієї України. Всі роботи зібрані та видані в єдиному каталозі "До чистих Джерел-2009". |