|
Першоцвітами називають дикоростучі рослини, що квітнуть наприкінці зими та на початку весни. Коли у нас зазвичай ще лежить сніг, у Криму зацвітають підсніжники складчасті й цикламени. Потім - крокуси та підсніжники звичайні у Карпатах. А вже в кінці березня – на початку квітня, коли температура переходить через нуль градусів, з'являються першоцвіти і в наших краях. |
Першими розцвітають підсніжники і вербові котики, потім їм на зміну приходять проліски і ряст у лісі, а на степових ділянках крокуси, сон-трава, горицвіт, гусяча цибулька і перстач пісковий. |
|
Всі ці трави знаходяться на межі зникнення і занесені до Червоної книги України, тобто за жодних обставин збір в природі та торгівля ними заборонені й повинні каратись законом. Починаючи з кінця лютого і до травня ми спостерігаємо масову торгівлю рідкісними видами ранньоквітучих, ендимічних, реліктових і таких, що перебувають під загрозою знищення, рослин. Такий, на перший погляд, безневинний бізнес, як продаж весняних квітів та черемші (цибуля ведмежа), вже давно поставлений на «конвеєр». За безцінь купуючи тисячі і тисячі рослин в глибинці, їх везуть далі і перепродують за значно більшу суму в містах. Те, що ми бачимо на вулицях – бабусі або діти з кількома букетиками є останньою ланкою конвеєру, механізм дії якої добре продуманий. Прикриття неповнолітніми, пенсіонерами, спекулювання на почуттях і настроях як покупців, так і самих інспекторів. Кому ж не шкода дитини, що вийшла вторгувати на морозиво, чи бабусі, котра працює з надією на хліб насущний. Але достатньо побачити перекупщиків з корзинами квітів у салоні електрички або простежити хто і звідки підносить реалізаторам "товар на точку", як усе повертається на свої місця і стає зрозумілим. Внаслідок цього "бізнесу" в Київський і Харківській областях підсніжника вже практично немає. Навала знищення докочується й до нас.
Купуючи букетики першоцвітів, ми стимулюємо браконьєрів до ще більшого збору (читай - винищення) цих рослин у наступні роки. Тільки наша особиста відмова від купівлі зникаючих квітів дасть їм шанс рости і квітувати щовесни.
І якщо в лісі недалеко від вашої домівки ліс встелений підсніжниками або іншими першоцвітами – бережіть це диво, воно абсолютно беззахисне перед людиною. Особливість біології ранньоквітучих рослин є такою, що вони ростуть або скупчено, або зникають взагалі. Якщо чисельність популяції впаде нижче критичної межі, вид зникає повністю. Окрім того, рослина, позбавлена своєї наземної частини, наступного року не дасть ані квітки, ані насіння. Порахуйте, скільки знищених квітів у тих букетиках, які так "невинно" продають?
Перші весняні квіти відіграють величезну роль у житті лісу як цілісного природного комплексу. Їх нектар є майже єдиним джерелом їжі для комах, які прокинулись після зимової сплячки. Зникнення першоцвітів спричиняє неминучу загибель джмелів, бджіл, метеликів та інших комах, які саме на цих рослинах знаходять собі єдину поживу ранньої весни.
Кожен з нас має усвідомити: купуючи першоцвіти, ми вносимо свій особистий вклад в перетворення лісу на пустелю.
Що ж робити, аби зберегти такі привабливі, але абсолютно беззахисні квіти від повного зникнення?
Перше і найголовніше, що може зробити кожен, – раз і назавжди відмовитись від купівлі чи збирання першоцвітів. Якщо ж вони Вам дуже подобаються і Ви не уявляєте свята без цих ніжних букетиків - придбайте у магазині горщик із декоративними крокусами чи гіацинтами. Ці квіти спеціально вирощують в теплицях, а не викопують в лісі. Горщик із квітами стане чудовим подарунком нашим жінкам, постійною згадкою про свято і не спричинить докорів сумління за знищення рідної природи.
Друге - це злагоджені дії органів влади. Торгівля рослинами, занесеними до Червоної книги України є порушенням ст.66 Конституції України, ст.12 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища, ст.10 Закону України "Про Червону книги України".
За термінологією законодавства збір квітів, трав тощо на продаж є спеціальним використанням природних ресурсів, на що потрібно отримувати дозвільні документи. А такий дозвіл на продаж першоцвітів не може бути наданий, бо вони занесені до Червоної книги України. |